Bize Ulaşın... Mevzuat... Faaliyetlerimiz... Fındık ve Çeşitleri... Hakkımızda... Anasayfa'ya Dön…
Kimler Yararlanabilir ? Hizmet Verdiğimiz Bölgeler Tarım Danışmanlık Hizmetimiz

Fındık

Fındık; Çok besleyici bir yemiştir, nişasta, şeker, vitamin bakımından pek zengindir. Kuru fındıkta %66 yağ,  %17 azot vardır; en çok A, B,, B: vitaminleri bulunur. Pek nadir bulunan E vitamini de, buğdayla birlikte, fındıkta da vardır. 100 gram kuru fındık 683 kalori verir ki bu miktar cevizden çoktur (Ceviz: 652), yağlara yakındır (yağlar: 790-850). Fındık maden bakımından da zengindir; içinde en çok potasyum, fosfor, kalsiyum bulunur.

Fındık, çok yağlı bir yemiş olduğu için, besleyici olmakla birlikte, sindirimi güçtür; bunun için, midesi zayıf olanlara tavsiye edilmez. Ayrıca, yağlı besinlere karşı pehriz etmek zorunda bulunanlar da fındıktan kaçınmalıdır. Buna karşılık, çocuklara, yeni yetişenlere, yüksek kalori sağlaması bakımından, çok faydalıdır.

Fındıktan hekimlikte de çok faydalanılır. Bu arada, fındık yağı badem yağı ile aynı özelliktedir; barsak yumuşatıcı olarak kullanıldığı gibi yanıklara melhem olarak da sürülür. Ayrıca, fındık yağı, bol vitaminleriyle deriyi beslediği için, güzellik kremlerinde de kullanılır.